Lifestyle

Kako se najbolje zaštiti od krpelja

Dolazi lepo vreme, a sa njim i želja da se izađe napolje i uživa u prirodi. Ali, uz to dolazi i opasnost od krpelja. Evo šta treba da znate kako biste se zaštitili.

Ako primetite krpelja, nemojte ga previjati uljem, benzinom ili alkoholom, već odmah potražite stručnu pomoć u zdravstvenoj ustanovi. Važno je izvaditi krpelja pravilno: oštra pinceta se pažljivo stavlja ispod tela krpelja, uz kožu, i laganim pokretima se izvlači bez cimanja. Mesto uboda se dezinfikuje nakon vađenja. Ako niste vešti i plašite se da bi mogli da ga “otrgnete”, obratite se svom lekaru.

Takođe, treba pratiti mesto uboda u narednih mesec dana. Pojava crvene kružnice može biti znak lajmske bolesti, pa je važno odmah se obratiti lekaru ako primetite ovo crvenilo.

Evo koje su najbolje prirodne zaštite koji ne štete koži, a mogu zaštiti od krpelja!

Beli luk

Na prvom je mestu svakako supernamirnica- beli luk koji pomaže kod brojnih stanja i upala. Pre odlaska u prirodu savetuje se pojesti jedan čen koji može oterati krpelje. Naime, oni nikako ne podnose miris belog luka koji se isparava znojenjem tela! Osim toga, beli luk deluje antibakterijski i antivirusno i jača imunološki sistem. Zbog toga se preporučuje redovna konzumacija.

Eterično ulje čajevca

Reč je o jednom od najpoznatijih prirodnih ulja koji se već dugi niz godina koristi kao zaštita od insekata i kao prirodno sredstvo za dezinfekciju. Zbog lekovitih svojstava koje sadrži, ulje čajevca koristi se za lečenje problema s kožom, poput lišajeva, ekcema, gljivičnih oboljenja i rana. Pomešajte ga s malo vode i nanesite na kožu. Može se koristiti kao prevencija infekcije nakon uboda te kao dezinfekcija područja.

Ulje nima

Slično kao i kod čajevca, ulje nima poznato je po snažnim protivupalnim svojstvima, antivirusnim i antiparazitskim delovanjima. Može se koristiti kao tretman za različite kožne infekcije, ali i za dezinfekciju rana.

Napomena: S obzirom na to da mu je miris specifičan, nekima može biti i neprijatan, ali delotvoran je ako odlazite u prirodu. Potrebno je nakapati nekoliko kapi ulja na kožu, utrljati i dobili ste domaći repelent protiv krpelja.

Sa ovim savetima, možete uživati u prirodi bez brige od krpelja!

Kako bi smanjili šanse da nas krpelj ugrize, treba izbegavati šetnju kroz delove sa visokom travom, ne sedati na travu, koristiti proverene repelente na sve otkrivene delove tela, prateći uputstva.  Nositi kačkete, šešire, duge pantalone i duge rukave. Nema naučnih podataka da narukvice, ogrlice koje se prodaju u te svrhe i slično mogu da zaštite od krpelja. Odeća svetlih boja omogućava da se krpelj lakše uoči, zato se obično preporučuje.

Izvor: N1

Ovaj članak je pročitalo 313 posetilaca portala!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.