U Srbiji od multiple skleroze boluje više od 9.000 ljudi
U Srbiji od multiple skleroze, hronične autoimune bolesti, koja se dva puta češće javlja kod žena nego kod muškaraca boluje više od 9.000 ljudi.
Simptomi se kreću od blage ukočenosti i otežanog hodanja, preko utrnulosti i peckanja, slepila, poremećaja mokrenja, bolnih mišićnih grčeva, problema sa koordinacijom i ravnotežom, govorom ili gutanjem, poremećaja seksualnih funkcija, pa sve do potpune oduzetosti, paralize i trajne onesposobljenosti kod obolelih.
Multipla skleroza je je bolest mozga i kičmene moždine, tj. centralnog nervnog sistema. Kod multiple skleroze imuni sistem napada zaštitni mijelinski omotač koji prekriva vlakna nerava i time uzrokuje probleme u komunikaciji između mozga i ostatka tela. U krajnjem slučaju, multipla skleroza može da izazove pogoršanje i trajno oštećenje nerava.
Bolest se može javiti u bilo kojoj dobi života, ali se najčešće javlja u trećoj ili četvrtoj deceniji. Oko 2-5% obolelih prve simptome bolesti ima pre 18. godine, ali oni najčešće ostaju neprepoznati.
Uzrok multiple skleroze još nije poznat. Smatra se autoimunom bolešću pri kojoj imuni sistem napada svoja sopstvena tkiva. Nije potpuno jasno zašto se multipla skleroza javlja kod nekih ljudi, a kod drugih ne. Pretpostavlja se da je u pitanju kombinacija genetskih faktora i faktora sredine u kojoj živimo. Dakle, faktori koji mogu doprineti razvoju ove bolesti su starost, porodična istorija bolesti, određene infekcije i virusi, određene autoimune bolesti, pušenje i dr.
Ne postoje specifični testovi za otrikrivanje multiple skleroze. Umesto toga, dijagnoza multiple skleroze se obično postavlje uz otklanjanje sumnje na postojanje drugih bolesti sa istim ili sličnim znacima i simptomima. U svakom slučaju, morate se posavetovati sa lekarom, pa vas lekar može uputiti na proveru krvne slike, lumbalnu punkciju i analizu likvora, merenje električnih aktivnosti mozga, skener mozga, magnetnu rezonancu mozga.
Ovo je je bolest kod koje ne postoji izlečenje, ali se adekvatnom terapijom otklanjaju simptomi i poboljšava kvalitet života bolesnika.
Proces prihvatanja bolesti je specifičan u odnosu na ostale neurološke bolesti, pa je podrška potrebna ne samo pacijentima, već i njihovim porodicama. Društvo MS Srbije je još pre 20 godina pokrenulo psihološko savetovalište, gde pacijenti i njihove porodice mogu doći u svakom trenutku, da razgovaraju i iskoriste iskustvo drugih, kako bi pomogli sebi.
Ovaj članak je pročitalo 49 posetilaca portala!